Skót-Felföld – Hebridák – Orkney
DÁTUM:
IDŐTARTAM:
11 nap
JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ:
JELLEG:
külföldi gyalogtúra
ÁTLAGOS NEHÉZSÉGI FOK:
****
STÁTUSZ:
korábbi túra
Túravezető
Katona Enikő
„Otthon a világot ismered meg, utazva önmagadat…” Ezzel a mondattal a zsebemben indulok minden egyes Cinto túrára. A szívemhez közel álló Magyar Nemzeti Parkok mellett Korzika… tovább
DÁTUM: | |
IDŐTARTAM: | 11 nap |
SZÜKSÉGES SZABADNAPOK: | nap |
JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ: | |
RÉSZVÉTELI DÍJ TÖRZSUTASAINKNAK (4. TÚRA UTÁN): | |
RÉSZVÉTELI DÍJ LEENDŐ TÖRZSUTASAINKNAK: | |
FÖLDRÉSZ: | Európa |
ORSZÁG: | Nagy-Britannia |
UTAZÁS MÓDJA: | kisbusz, repülőgép |
CSOPORT LÉTSZÁM: | 6-8 fő |
SZÁLLÁS: | 8 éjt saját használatra bérelt, vidéki házakban, egy- vagy kétszemélyes szobákban töltünk, míg 1-1 éjt Perth-ben illetve Edinburgh-ben, apartmanokban (1 vagy 2 fő/szoba) |
ÁTLAGOS NEHÉZSÉGI FOK: | **** |
A térkép az egér görgőjével vagy a + – jelekre kattintva zoomolható, illetve a jobb felső sarokban levő „keret” ikonra kattintva teljes képernyőre nagyítható.
Fontos tudnivalók
- A részvételi díj tartalmazza a szállásokat, a kisbusz bérleti díját, a kompdíjakat, az üzemanyagot, az útdíjakat, a parkolási díjakat, a túravezetést és a szervezést.
- Nem tartalmazza a repülőjegyet, az ellátást (önellátó túra), az esetleges belépőjegyeket (pld. Blair Castle, Edinburgh Castle), a reptéri transzfereket (Bp. és Edinburgh esetében), az opcionális útlemondási biztosítást, valamint a kötelezően megkötendő utasbiztosítást.
- Az általunk javasolt (Bp.-Edinburgh ill. Edinburgh-Bp.) útvonalra Ryanair-repülőjegyek együttesen várhatóan 50-60. 000.- Ft. (+csomagdíj) összegbe fognak kerülni.
Hasznos megjegyzések
- A túra Edinburgh repülőteréről (EDI) indul (1. nap) és ugyanott végződik (11. nap). Az általunk jelenleg javasolt repülési útvonalat a részletes program tartalmazza.
- Amint lehetővé válik turisták ki- ill. beutazása Magyarország és az Egyesült Királyság viszonylatában, emailben fogunk értesíteni Benneteket. Ezt követően a repjegyek egyénileg intézendők, de a repülőjegyek megvásárlásában a Cinto partnere (az Atlantic Fly) – kérésre – szívesen segítséget nyújt Számotokra.
- Az időjárás befolyásolhatja a kigondolt helyszínekre való eljutásunkat, az ottani fényképezéseket – természetben zajló programokról lévén szó. Szélsőséges időjárás esetén irodánk fenntartja a jogot a közzétett program megváltoztatására. Az esetleges helyszíni programváltozásról a túravezető dönt, s ő javasol helyettesítő programokat is.
- Az induláshoz szükséges minimális csoportlétszám 6 fő. Maximálisan 8 fő jelentkezését tudjuk elfogadni.
Felszereléslista
A túrához a frissített felszereléslistát jelentkezést követően e-mailben elküldjük. Nézd meg a jellegzetes úticéljainkhoz javasolt felszerelés listákat a “Felszereléslisták” menüpontban.
„TOP10”
- Quiraing szikla-labirintusa (Belső-Hebridák, Skye-sziget) – túrázunk az eróziós erők elképesztő „szobrai” között Skye legfotogénebb túraösvényén
- Külső-Hebridák, Észak-Lewis, The Caves of Life – a Brit-szigetek legszebb öblében sziklák törik meg a lassú hullámokat; apálykor 5 abráziós barlanghoz, az “Élet Barlangjaihoz” gyalogolhatunk el a krémszínű, selymes homokban…
- túra a The Cuillins-ban (Skye-sziget) – parádés gerinctúra szurdokokkal, vízesésekkel Skye (és egyúttal egész Skócia) legismertebb hegységében
- Glen Coe, a Felföld éke – lenn a manók “zöldvilága”, fenn a csókák szürke tája
- Külső-Hebridák, Dél-Harris, Lustenkyre-strand – a türkiz szín akár innen is kaphatta volna a nevét; a tenger színárnyalata itt kicsit titokzatos, kicsit megfoghatatlan, olyan se nem kék, se nem zöld – ki milyennek látja…
- Az Orkney-szigetek ősi, magasztos helyei – az 5100 éves(!) Skara Brae egy időtlen CSODA, a kőkori települést a homok őrizte meg számunkra, míg a romjaiban is fenséges tornyot, a Broch of Gurness-t vaskori erőd-falu épületei veszik körbe…
- Torridon és a Wester Ross – a messziről megközelíthetetlennek tűnő Liathach gerincéről pillantunk körbe: a Külső-Hebridák szigetei, mint lopakodó kalózhajók időnként fel-feltűnnek a párában…
- naplemente a Neist Point-nál (Skye) – alkonyatkor itt egy őszinte festő a tengerbe hajítja az ecseteit; ha van a világnak vége, az biztos, hogy itt található…
- Kilt Rock vízesései – bazalt-vénasszonyokra terít fátylat a süvítő nyugati szél
- Faraid Head lundái – egy világítótornyot a “célkeresztben” tartva találunk rá azokra a füves-sziklás domboldalakra, melyek április végén “benépesülnek” a mókás és színes madarak költőpárjaival – június elején már a fiókák csipogása is hallatszik
1. nap
KIUTAZÁS – Edinburgh-reptér – Perth
TALÁLKOZÁS Edinburgh repterén (a túra a reptér elől indul) – autózás a Felföld déli határához, Perth-be – szállásunk 1 éjszakára Perth belvárosától pár perc autózásra, apartmanokban lesz
2. nap
Perth – Skót-Felföld, Blair Castle – Cairngorms Nemzeti Park, Glen Feshie (túra) – Moray Firth (fotószünet) – Scrabster (komp) – Orkney, Stromness
3. nap
Orkney szigetvilágában
KORAI INDULÁS! Skara Brae (több mint 5000 éves település a neolitikumból; itt található Nagy-Britannia legrégebbi épülete az i.e. 3100 körüli időkből…) – Earl Palace (kastélyrom a XIV. századból) – Broch of Gurness (erős falú, kör alapú, védelmi célú építmény a vaskorból, az i.e. 500-200 közötti időszakból) – hajózás Hoy szigetére – Rachwich Beach (óriás, gömbölyded “kavicsok”) – Old Man of Hoy (egy kilátópontot keresünk fel, ahonnan a híres, abráziós sziklatűt csodálhatjuk meg…) – St. John’s Head (az előbbi gyalogtúrát körtúrává “bővíthetjük”: eljuthatunk Orkney legfantasztikusabb partszakaszára, az ottani 335 m magas, vörös homokkő-sziklafalak tetejére; T2***, +700 m, 15 km) – Kirkwall (a St. Magnus-katedrálist – és előtte a teret – közel egy évezred eseményei által “mixelt” atmoszféra uralja…)
4. nap
Átkelés komppal Scrabster-be – Ben Hope (csúcs-túra) – Smoo Cave – Durness – Balnakeil Bay (homokdűnék) – Faraid Head (lundák) – Ullapool
KORAI INDULÁS! Komputazás Scrabster-be (a kora reggeli komppal térünk vissza a Skót-Felföldre…) – Ben Hope, 927 m (Skót-Felföld hegyeit egy komolyabb kihívást jelentő, meredek szakaszokkal tűzdelt túrával köszöntjük, tarsolyunkban a csúcs-panorámával kapcsolatos reményeinkkel vágunk neki a jól kijárt, jól követhető ösvénynek; a „Remény-csúcs” eléréséhez szükség lesz némi plusz lelkierőre…; T3****, +950 m, 6 h) – Smoo Cave (a délután két “levezető sétája” közül az első: 10 perc gyaloglás egy szép, tengerparti barlanghoz) – Durness (falu, üzletek; BEVÁSÁRLÁSI LEHETŐSÉG) – Balnakeil Bay és Faraid Head (kisebb túránkon ezen szinte sík terepen előbb homokdűne-világ fogad, mely egy tavat is rejt, majd a félsziget csücskét elérve a fészkelő lundák lesznek a legérdekesebbek számunkra…; T4**, +100 m, 6 km) – szállásunkra Ullapool-ban találunk rá, ahol 2 éjt töltünk egy kedves, vidéki házban…
5. nap
Wester Ross, Torridon – Liathach-körtúra
Torridon (fotószünetekkel tarkított autózást követően érkezünk Skócia nyugati partvidékére, annak is egyik legszebb tájára, Wester Ross-ra; a “legszebb hegyi környezetben fekvő brit településként” is emlegetett kisvárosban készülünk fel utazásunk talán legszebb túrájára…) – Liathach-körtúra (a 450 méter szintet tartalmazó, 12 km-es túra a lebilincselően szép hegytömeg mögött vezet; miközben a helyenként eléggé vizenyős terepen, egy patak mentén gyalogolunk, egyre másra további impozáns ormok tűnnek fel; e kirándulásunkon FAKT. kitérőt tehetünk: további 200 m szintet és 4 km-et „bevállalva” a The Triple Buttress nevű különleges sziklaformációt és az alatta elnyúló tavat csodálhatjuk meg; T5***, a hosszabbítással együtt össz. +600 m, 16 km)
6. nap
Ullapool – átkelés komppal a Külső Hebridákra, Harris és Lewis szigetre
Ullapool (tengerparti település, melynek legrégebbi utcájának – a Shore Street-nek – lakói “szembe szomszédként” a homokos partot nyaldosó hullámokat üdvözölhetik minden reggel; ezúttal pedig minket, akik – eltérően az eddigiektől – végre lustán kezdjük a napot…) – átkelés komppal a Külső-Hebridák szigetére, Harris és Lewis-ra – túra az An Cliseam-ra (az ismerkedést Harris és Lewis tájaival mi mással is kezdhetnénk, minthogy meghódítjuk a földdarab legmagasabb, 799 méteres csúcsát – méghozzá a legrövidebb útvonalon; az ösvény változatos, kezdetben kissé bozótos, később méretes sziklák között halad; ami viszont nem változik az az, hogy végig igen “célirányosan” tör a csúcs felé, ahol aztán semmi máshoz nem hasonlítható “szigetvilág-panoráma” fogad; T6***, +700 m, 5 km) – Mangersta Sea Stacks (egy “zsákúton”, hosszas kanyargások árán, közelítjük meg kisbuszunkkal ezen már messziről sokat ígérő partszakaszt; e valóban “Isten háta mögötti” helyen elbűvölő szépségű sziklacsoport tagjai “csücsülnek” a gyakorta harsogó óceánban, mintha óriásgyerekek hagyták volna szerteszét játékaikat…) – Callanish (3 milliárd éves sziklákból kifaragott, 5000 éves “állóköveket” – menhireket – csodálhatunk meg a kései fényekben…) – szállás 2 éjre Észak-Lewis-on, vendégházban
7. nap
Harris és Lewis szigete
Traigh Mhor (reggel e Stornowaytől ÉK-re található, 3,5 km hosszú, homokos partszakaszon köszöntjük a már órák óta “úton lévő” Napot; a helyet – nem érdemtelenül – a Hebridák 10 legszebb partvidéke közé választotta a The Guardian…) – Tolsta Beach és a The Caves of Life (ezen újabb homokos öbölben abráziós sziklák törik meg a lassú hullámokat; közelében 5 kis abráziós barlangot, az “Élet Barlangjait” találjuk – apálykor jó eséllyel száraz lábbal kereshetjük fel őket…) – Stac a’ Phris Arch (1 km-es séta a zord partszakaszon a csak nehezen meglelhető abráziós sziklaívhez) – Dailbeag Beach (3 óra alatt ez a harmadik “ütős” strandunk…; lehet, hogy ez már tényleg sok(k) lesz az érzékszerveinknek… :-)) – Great Bernera sziget (a nagy sziget melletti kisebb sziget legtávolabbi szegletében egy tündéri öböl – tuti K.O. – , egy vaskori temető valamint egy a Vaskorból származó lakóépület maradványai fogadnak; utóbbi fekvését elnézve gyorsan megállapíthatjuk, hogy annak idején még volt ízlése az „ingatlan-fejlesztőknek” – jobb helyet egy kiadós piknikre keresve sem találnánk…) – Ceapabhal-túra (délután egy 3 órás gyalogtúra vár ránk; a tengerparti homokos síkon indul az ösvényünk, de aztán jön egy igen kemény emelkedő, mely “gondoskodik” arról, hogy a vártnál gyorsabban elérjük a 368 m-es kilátópontot; T7***, +350 m, 5 km) – Seilebost Beach (zárásként megragadhatjuk az esélyt egy óceáni naplemente megcsodálására…)
8. nap
Skye sziget: a Trotternish természeti csodái (Fairy Glen, Quiraing, The Storr, Kilt Rock, Coral Beach, Lealt Falls) és a Neist Point sziklavilága
Átkelés a reggeli komppal Skye-ra (a kompút 1,5 órás) – Fairy Glen (Uig közelében meglátogatjuk “Tündérországot”…; T8*, +50 m, 2 km) – Quiraing (tűhegyes sziklák, asztallapokat idéző, zöld felszínek között hódítjuk meg az elvarázsolt, sejtelmes vidéket, miközben ráérősen legelésző, fekete fejű bárányok tekintete követi minden lépésünket a kacskaringós ösvényeken; T9**, +200 m, 7 km) – The Storr, 719 m (a Trotternish tájegység Sanctuary-nak nevezett részén indulunk túrára a félsziget legmagasabb csúcsára; útközben egy igazi skót ikon, az Old Man of Storr szépségét több nézőpontból is megcsodálhatjuk…; T10***, +650 m, 7 km) – Kilt Rock (a híresen elegáns bazaltorgonák előterében egy, a magas part pereménél nagyot ugró – ám rendszerint szerény vízmennyiséget szállító – zuhatag is fotótémát jelent) – Lealt Falls (a Trotternish zuhatagjai közül ez a “legzöldebb”, buja vegetáció közt zubog alá; lent, a tengerparton, a sziklafalak tövében nagy, gömbölyű kövek “tisztelegnek” neki…) – Dunvegan Castle (Skócia legrégebben megszakítás nélkül lakott kastélyánál tartunk fotószünetet) – Coral Beach (könnyű tengerparti séta egy hófehér partszakaszig, ahol korallok vázainak aprózódásából keletkezett homok borít mindent…; T11*, +50 m, 4 km) – naplemente a Neist Point-nál (az alkony előtti fényekben még különlegesebb a csinos világítótorony és a vad, sziklás tengerpart…) – szállásunk 2 éjszakára Skye szigeten lesz, egy vidéki házikóban
9. nap
Skye sziget: Cuillin-hegység (gerinctúra) – Talisker (whisky-kaland) – Portree
Túra a híres The Cuillins-ban (a legtöbbet emlegetett skót hegyi tájjal reggel a Glenbrittle House-nál kávézni megállva ismerkedünk; némi újabb autózást követően egy szűkös parkolóból indulunk a Cuillinok ezüstösen csillogó, nehezen megközelíthető tömbje felé vízmosásoktól szabdalt, gyér növényzetű tájon; a tiszteletet parancsoló masszívum oldalában mind feljebb kapaszkodva itt is, ott is meglepetéseket rejt számunkra a vidék: hol egy szurdokot, hol egy katlanba siető nagyobb vízesést, hol az „anyatömbről” ki tudja mikor levált, óriás sziklák labirintusát; 7-8 órás körtúránk két ún. Munro-csúcsot is érint; T12****, 18 km, +850 m szint) – Talisker Distillery (a túrát követően a malt whisky révén híressé vált “műhely” meglátogatása “közönségdíjas” levezető programnak ígérkezik…) – Portree (Skye legszínesebb települése mediterrán hangulatú; a kisvárosba némi bevásárlás és egy pohár sör reményében térünk be)
10. nap
Kompátkelés Mallaig-ba – White Sands of Morar (homokos part) – Loch Morar – Glen Coe, Bidean nam Bian (túra) – Loch Lomond – Edinburgh (340 km)
Átkelés komppal Skye szigetéről Mallaig-ba (25 perces tengeri út) – Morar homokos partjai (a karibi hangulatú tengerparton elidőzünk kicsit…) – Loch Morar (fotószünet a Brit-szigetek legmélyebb, 310 m mély(!) tavánál) – Glen Coe és a Bidean nam Bian (1150 m) (Skócia egyik legtöbbet fotózott tájából akkor kaphatjuk a legtöbbet, ha látványos csúcsainak egyikére fel is túrázunk; a kezdettől fogva dinamikus emelkedőnek köszönhetően viszonylag gyorsan elérhetjük a Bidean nevű magaslatot, ahonnan belátni a Skót- Felföld legmagasabb kolosszusait, többek között az “ország tetejét”, a Ben Nevist (1344 m); fent amúgy – amerre csak nézünk – mindenfelé gazdagon csipkézett, június elején itt-ott még hófoltos csúcsok és kéklő “loch”-ok vesznek körbe bennünket; T13****, +1000 m, 9 km) – autózás a Loch Lomond felé (a Loch Lomond és Trossachs Nemzeti Parknak része Nagy-Britannia legnagyobb tava, amelyen sok sziget növeli a táj változatosságát; mellesleg ez az állóvíz választja el a dimbes-dombos, lankás Közép-Skóciát a vadregényes Felföldtől…) – autózás Edinburgh-be – szállásunkra Edinburgh egyik külső városrészében, egy apartmanházban találunk rá
11. nap
Edinburgh – HAZAUTAZÁS
Edinburgh (e napon is igyekszünk már korán talpon lenni, mert a felkelésünk időpontjától függően 4-6 óra SZABAD PROGRAM adódhat a hazautazást megelőzően; ennek során tehetünk egy kisebb túrát (“A” változat) az Edinburgh-től délre található hullámzó dombvidéken, vagy önállóan – esetleg párosával – fedezhetjük fel, hogy kinek-mit “rejteget” Skócia fővárosa (“B” változat); a második, a városnézős program választása esetén a Royal Mile, a híres „mérföld” – mely az Edinburgh-i Vár és a Holyroodhouse Palota között vezet – például sokunknál bekerülhet “célpontként”, de az azt körbe vevő, hangulatos utcák kocsmái és boltocskái sem lesznek “biztonságban”…) – autózás Edinburgh repülőterére – HAZAUTAZÁS (du. előbb Edinburgh-nek intünk búcsút, majd – kicsit később, a reptér kifutópályájáról a magasba emelkedve – a Skót Felföldnek is…)
A program kezdetéig fennmaradó idő már csak:
Nap
:
Óra
:
Perc
:
Mp