Szicília és az Éoli-szigetek (Vulcano, Strombóli, Panarea, Lipari)
Trapani – Agrigento – Ragusa – Cefalú – SegestaDÁTUM:
IDŐTARTAM:
11 nap
JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ:
JELLEG:
külföldi gyalogtúra
ÁTLAGOS NEHÉZSÉGI FOK:
***
STÁTUSZ:
korábbi túra
Egy korai, sportos nyaralásra ideális hely az egész évben kellemes Szicília… A tengervíz június közepén 20-22 °C-os, így a “napi túráinkat” már rendre “megspékelhetjük” némi fürdéssel…
Mint minden Cinto-túrán, ezúttal is felkeressünk jó néhányat Földünk nagy energiájú helyei közül: a Természet “szicíliai templomaihoz” többnyire gyalog kalandozunk el…. Gyalogtúráink nagyobb része Szicília kevéssé ismert nemzeti parkjaiba és természetvédelmi területeire vezet. Ezek az elszigeteltségük miatt a turista számára még ma is titokzatos, hegyvidéki tájakon találhatóak. Gyakran egy-egy “időt megállító” zsákutca-faluból futnak feléjük az ösvények. Jellemző úti céljaink lesznek az enyhet adó erdők fölé magasodó mészkő-ormok, és a köztük kanyargó, a nyáron meglehetősen száraz tájakat gyöngysorként ékesítő, sziklamedencéikkel csobbanásra csábító, üde, illatos vegetációjú folyóvölgyek.
Kalandtúránkon két alkalommal is lenyűgöző közelségből szemlélheted az aktív vulkanizmust (kirándulás az évente több kitörést produkáló Etna oldalának egyik “forró völgyében”, a Valle del Bovo-ban, alkonyi túra a rendszeresen lávát köpködő Strombóli-ra). Vulcano szigetén karnyújtásnyira lesznek Tőled az utóműködés színes-szagos példái (a kráter kénes kigőzölgései, fumarolái és a híres iszapfürdő a tengernél), Panarea szigeténél pedig a tengerfenéki hőforrást láthatod “működés közben”. Aktivitásra sarkallnak majd a régi tűzhanyó-kitörések “emlékei” is: fejlámpával fedezheted fel az Etna lávaalagútjait, “síelhetsz” a Strombóli vulkáni hamuval borított hegyoldalán, míg Lipari szigetén obszidián-tornyok tövében vagy a habkövekkel borított tengerpartokon gyűjtheted össze utazásod kőzet-emlékeit….
A mendemondákat szülő, hegyes-völgyes felszínű Szicíliát és a környező szigetvilágot “célkeresztben” tartó 11 napos utazásunkon a vadregényes partvidékek felkeresése mellett párszor hajóra is ülünk – a tenger iránti érzett “szerelmünket” tehát nem fogjuk vissza… Tenger és a hegyek… A Hegyek és a Tenger… Bárhogy is nézzük a sorrendet, ez ugye számodra is eszményinek tűnő párosítás?
Mivel ügyelünk az arányokra, így tartalmas, az aktív kikapcsolódásra lehetőséget nyújtó szicíliai napjaikon a látnivalók közül az ember alkotta „szent helyek” sem maradhatnak ki… A sziget múltjában ötvöződő eltérő korok, kultúrák (voltak görög, római, föníciai, bizánci, sőt Bourbon-időszakok is) emlékeire, a ma is ápolt, messze földön ismert tradíciók megtapasztalására szintúgy figyelmet fogunk fordítani…
A csekély létszám és a mozgékony kisbuszunk (is) garancia arra, hogy velünk tartva Szicília sajátos hangulatából a lehető legtöbbet zárhatsz magadba. Összbenyomásod nívóját a vidám, bóklászós kisvárosi esték és a túranapok végére általában “jól kiérdemelt” helyi étel-specialitások, a remek borok pedig még tovább is emelhetik…
Egyenesen a szívednek legkedvesebbek közé…
Túravezető
Kazal Ervin
Középiskolai osztályfőnökként diákjaimat vezetgetve szereztem első túratapasztalataimat, majd azok gyarapodásával egyre nőtt bennem az igény, hogy az „általam felfedezett” (mert minden utazásomat felfedezésként is megélem) csodálatos tájait Magyarországnak illetve Földünknek, a természeti környezetükkel ősidők óta megbonthatatlan harmóniában élő népek kultúráját – korosztálytól függetlenül – másokkal is megismertessem... tovább
DÁTUM: | |
IDŐTARTAM: | 11 nap |
SZÜKSÉGES SZABADNAPOK: | nap |
JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐ: | |
RÉSZVÉTELI DÍJ TÖRZSUTASAINKNAK (4. TÚRA UTÁN): | |
RÉSZVÉTELI DÍJ LEENDŐ TÖRZSUTASAINKNAK: | |
FÖLDRÉSZ: | Európa |
ORSZÁG: | Olaszország |
UTAZÁS MÓDJA: | repülőgép, kisbusz, hajó |
CSOPORT LÉTSZÁM: | 7 fő |
SZÁLLÁS: | 10 éj hegyoldali illetve tengerparthoz közeli, vidéki házakban vagy apartmanokban, 2-3 személyes szobákban FONTOS! a szobákban franciaágyak is előfordulhatnak; a szállásokon kert és/vagy terasz, valamint az önellátáshoz felszerelt konyha található |
ÁTLAGOS NEHÉZSÉGI FOK: | *** |
A térkép az egér görgőjével vagy a + – jelekre kattintva zoomolható, illetve a jobb felső sarokban levő „keret” ikonra kattintva teljes képernyőre nagyítható.
Fontos tudnivalók
- A részvételi díj tartalmazza 10 éjre a szállást, a kisbusszal való közlekedés minden költségét Szicília szigetén, az Éoli-szigetek meglátogatásakor igénybe veendő, menetrend szerinti hajókra a jegyeket (Milazzo-Lipari, Lipari-Vulcano, Vulcano-Milazzo), a borkóstolót egy családi pincészetben, a túravezető díját és költségeit, valamint a szervezést.
- A részv.-i díj nem tartalmazza a repülőjegyeket, a belépőket, a FAKT. programok árát, a Lipari-szigetek tagjain az esetleges taxiköltségeket, az opcionális útlemondási biztosítást, a kötelező BBP-biztosítást és nincs benne az ellátás sem.
- A túrán az önellátáshoz kétnaponta bevásárlási lehetőséget biztosítunk kisebb-nagyobb szupermarketekben.
- FAKT. hajókirándulás Panarea és Stromboli szigetekre, vulkántúrával: a kirándulás 12:00 órakor Lipari kikötőjéből indul és várhatóan 23:30-24 óra között ugyanott ér véget; a program ára várhatóan 130 €, mely tartalmazza a vezetett hegymászást a Strómboli-vulkánra
- Az egyéb kiadásokra (belépők műemlékekbe, nemzeti parkokba, taxiköltség Lipari-n, stb.) kb. 100 € lesz szükséges.
Hasznos megjegyzések
- Javasolt repülési útvonal június 6-ára Bp. 18:30 – Catania 20:40 (Wizzair), illetve június 16-ára Catania 20:25 – Bp. 22:40 (Ryanair)
- A fenti útvonalakra a repülőjegyek és illetékek ára várható ára kb. 50. 000.- Ft. (+ a választott méretű feladandó csomag díja)
- CSAK a csoport minimális létszámának elérését követően vegyétek meg a repjegyeket! Emailben fogunk értesítést küldeni, ha intézhetitek őket! (Aki a vásárláshoz segítséget venne igénybe, annak megadjuk majd repjegyes partnerünk elérhetőségeit.)
- A jelentkezéskor 125.000.- Ft. előleg átutalását kérjük.
- A részvételi díj fennmaradó részét április 30-áig kérjük majd befizetni.
Felszereléslista
A túrához a frissített felszereléslistát jelentkezést követően e-mailben elküldjük. Nézd meg a jellegzetes úticéljainkhoz javasolt felszerelés listákat a “Felszereléslisták” menüpontban.
„TOP10”
- Éoli-szigetek (Strombóli, Vulcano, Lipari, Panarea) – a hét vulkanikus szigetből négyet keresünk fel; közülük a legfiatalabb, a Strombóli (40 ezer éves) még ma is élénk vulkáni tevékenységet mutat: a szabályosan ismétlődő magma-kitörései – melyeknek csak az intervalluma változik, a néhány percestől a pár órásig – éjszakánként tüzes csóvaként messzire világítanak ; Vulcano sziget egy kicsit “más tészta”, ott az utolsó nagy, felszínformáló kitörés 130 éve volt, így e földdarabon a vulkáni utóműködés jelenségei figyelhetőek meg: a Zone della Acqua Calde övezetében például víz alatti hőforrások hevítik forráspontig a tengervizet
- Pantalica – prehellén sírváros a hegyes-dombos Belső-Szicília délkeleti részén; a Pantalica-fennsík mészkőhasadékai mintegy 5000 (!) sziklasírt rejtenek, amelyek egy részét később barlanglakásokká bővítették, néhányat pedig sziklakápolnává alakítottak át; a fennsíkról induló, az Anapo-folyóhoz levezető túránkon buja, zöld tájon, virágok kavalkádja közepette gyalogolunk, majd a völgy egyik hatalmas, természetes sziklamedencéjében frissülünk fel a folytatásra…
- Madonie-hegység – az olasz Appeninnek folytatása Észak-Szicíliában ez a majd’ 2000 m-ig magasodó vonulat, melynek mészkőcsúcsaira remek túrákat lehet tenni, miközben oldalában a világon sehol másutt nem élő szicíliai jegenyefenyők hűvösében barangolhatunk…
- Segesta romjai – Szicília egyik szimbóluma; az elymosok (egy nép, mely Trója lerombolása után talált itt menedéket) alapította városból csak egy görög templom és egy színház maradt meg; mindkettő nagyon jó állapotban van, remekül illeszkednek a Castellammare-i öböl felé lejtő, idilli, dombos tájba…
- a régi Trapani – egy tengerbe nyúló, kis földnyelven terül el: kikötővel, barokk palotákkal és templomokkal, fehér halászházakkal; környékén sekély só-lepárló medencék és jellegzetes, só-őrlésre használt szélmalmok között tehetünk felfedező sétát…
- Etna Nemzeti Park – Európa legnagyobb működő vulkánja szinte folyamatosan gázokat (időnként pedig – éjszaka különösen látványosan – lávát is) bocsát ki magából a jelenlegi öt kráterkúpján keresztül; az ikonikus hegy magassága 3340 m, a szinte szabályos, lapos vulkáni kúp átmérője eléri a 200 métert; egész napos gyalogtúránk a Valle del Bovo peremén vezet 3000 méteres magasságba, s egy-két lávabarlangba illetve lávaalagútba is “betekintést” enged…
- a mesés Erice – a Trapáni feletti 600 m-es hegy tetején Szicília talán leginkább magával ragadó települése “csücsül”: a “kőfalu” máig megőrizte középkori utcácskáit, házait – a lokálpatriótáknak köszönhetően a modernizáció itt jórészt még a falakon kívül “található”…
- Zingaro Nemzeti Park – Szicília ÉNY-i csücskének természetvédelmi területe érintetlen flórájú és faunájú táj; legszebb pontjai egy kb. 10 km-es, tengerparti ösvény mentén helyezkednek el; ezen kirándulva több fürdésre csábító öblöt is érinteni fogunk…
- Valle dei Templi (Agrigento) – a dombtetőn elterülő Agrigento alatt, mezőgazdasági területekkel teli tájon, a tengerparttól légvonalban alig 2 km-re, hét dór stílusú templom sorakozik: a legszebb közülük Héra Lacinia temploma, a Concordia, mely Szicília legjobb állapotban fennmaradt görög temploma
- Palermo – az a város Itáliában, melyhez talán a legtöbb túlzás, kitalálás és előítélet tapad (maffia, klánok, keresztapák, vérbosszú); valójában meglepetésekkel teli és kiapadhatatlan forrásokkal rendelkező település; és bár a műemlékei is érdekesek, mégis inkább a város hangulata ragadja meg az embert, az átmenet nélküli kontrasztok sokkoló világa: gyönyörű templomok és romos vicalik, elhagyott, pompás paloták és szemétben álló, “modern” lakóházak….
1. nap
KIUTAZÁS – Catania – Ragusa környéke
Catania, Fontanarossa-repülőtér (este találkozás a túravezetővel és a kisbusszal a reptér érkezési csarnokában; a túra innen indul 21 óra órakor) – utazás a Ragusa környékén lévő szállásra, ahol 2 éjszakát töltünk…
2. nap
Pantalica – Bushemi – Ragusa – Cava Grande Cassibile
Pantalica nekropolisza (a hegyfalakba vájt sziklasírok, a völgy mélyén lapuló narancsliget és egy óriási természetes sziklamedence kristálytiszta, fürdésre csábító vize teheti emlékezetessé első túránkat; T1**, +200 m, 5 km) – Bushemi (amolyan hegyi „skanzenfalu”, amely egyrészt tele van régi templomokkal, másrészt Szicília leglátványosabb néprajzi kiállítását rejti) – Ragusa (séta az UNESCO Világörökség részét képező, páratlanul hangulatos Óvárosban) – Cava Grande-Cassibile (kisebb túránk célpontját – a völgy mélyét – elérve fürdőzhetünk a sziget leglátványosabb, természetes “aquaparkjának” áttetsző vizű sziklamedencéiben; T2*, +100 m, 1 km)
3. nap
Agrigento (Valle dei Templi) – Scala dei Turchi (kis túra) – Caltabellotta (kis túra) – Palazzo Adriano; 150 km
Valle dei Templi (a mai – amúgy lüktető, nem túl érdekes – Agrigento városhoz közeli hegyháton felkeressük az ősi, görög Akragasz fenséges, dór stílusban épült templomait, melyek az eget és a földet immár évezredek óta „összekötik”…; BELÉPŐ!) – Scala dei Turchi (a tenger hullámai által szakadatlan ostromolt hófehér, lépcsőzetesen erodálódott márga-mészkő formációk kalandozásra, a közelben elnyúló homokos part pedig strandolásra inspirál; T3**, +100 m, 3 km) – Caltabellotta (a sziget egyik legrégebbi városkáját a szicíliaiak a „Béke Városának” hívják a mai napig, ugyanis Itália középkori történelmének egyik legfájóbb és legpusztítóbb háborúja az itt kötött békével (1302.) ért véget…; a település feletti , látványosan kitüremkedő magaslaton – helyi neve „pizzo” – felkeressük az e korból származó, épen maradt monostort) – naplemente a Pizzo di Caltabellotta-n (a búcsúzóul hegy-sziluettek sokaságával megajándékozó, párákban eltűnő napkorongot 870 méter magasban, sziklákon üldögélve csodálhatjuk; T4*, +100 m, 2 km) – szállás a belső-szicíliai Palazzo Adriano-ban, ahol 1 éjt töltünk
4. nap
Palazzo Adriano – Sárkány-szurdok (sziklamedencék; túra) – Bosco di Ficuzza (erdei séta + csúcs-túra) – Poggioreale (“ghost town”) – Segesta (görög templom; barangolás) – Castellammare Del Golfo
Palazzo Adriano (ezen a reggelen végre az “igazi” Szicíliában ébredünk; a napunk tele lesz “régiségekkel”, mégpedig olyan tájakon, melyek a sziget legautentikusabb „arcát” rejtik; Belső-Szicíliára való ráhangolódásunk a szállásunkhoz közeli kávézóban kezdődik, ahol hamar megérthetjük, miért is épp Palazzo-ban forgatták 1988-ban a nagy sikerű Cinema Paradiso c. film jeleneteinek java részét…) – Sárkány-szurdok (az itteni medencéket és örvényüstöket – melyek között a víz lépcsőzetesen zubog alá – a Frattina-patak vájta a mészkőbe pár ezer év alatt; hátizsákunkban fürdőruhánkkal kis túrára indulunk, hogy e “természetes jakuzzik” csábítását közelebbről is megtapasztalhassuk; T5**, +50 m, 1,5 km) – Bosco di Ficuzza (a Ficuzza-erdő egykor Szicília legfelkapottabb „gyógyhelye” volt, ahova Palermo grófjai, hercegei, nemesei jártak “jó levegőt szívni”, “csendet hallgatni”, azaz pihenni; eme erdős, lakatlan „mediterrán vadonban” – mely a Monti Sicani Park része – egy már messziről fehéren “világító” mészkő-masszívumra, az 1600 méter fölé magasodó Rocca Busambra-ra kapaszkodunk fel; a hegyhátról remek lesz körbetekinteni a tájat zöld köpenyként “betakaró” Bosco di Ficuzza-n; T6**, +250 m, 6 km) – a régi Poggioreale, a “szellemváros” (az 1968-as nagy földrengésben oly annyira megsérültek az akkoriban közel ezer fős falucska épületei, hogy az elmenekülő családokat később már nem volt értelme visszaköltöztetni…; különleges bóklászás egy 50 éve “megroppant” világban…) – Segesta (a világ egyik legszebb ókori görög emlékét, Szicília legromantikusabb templomát zöld dombok között találjuk; T7*, +100 m, 2 km) – szállásunk 4 északára a pazar fekvésű Castellammare del Golfo környékén lesz
5. nap
Madonie-hegység – Cefalú
Madonie-hegység Természetvédelmi Terület (a sziget legidősebb hegységét mészkő és dolomit alkotja; a karsztjelenségek sokasága mellett e táj a “pásztorok Szicíliájának” legautentikusabb falvait is rejti; a változatos tájon körtúrát teszünk, melyen fotószüneteket tartva igyekszünk magunkba szívni e pásztorvilág színeit, illatait, neszeit, vagy épp a csendjét…; a “csúcs-élményünk” e napon vélhetően az 1979 méteres Pizzo Carbonara-n, Szicília Etna utáni második legnagyobb hegyének tetején érkezik meg…; T8***, +700 m, 12 km) – Cefalú (a délután második felét és az estét a szépséges fekvésű település ódon hangulatú Óvárosában töltjük; előbb egy jó kis fürdéssel frissülünk fel Szicília egyik legszebb homokos strandján, majd jöhet a barangolós-vacsorázós SZABAD PROGRAM; utóbbi idején az “energia-túltengésüket” levezetni vágyók felkapaszkodhatnak a városka területén magasodó hegyfokra, a híres “Rocca”-ra, s onnan csodálhatják a Földközi-tengerbe alábukni készülő Napot; T9**, +200 m, 2 km)
6. nap
Palermo (nézelődés) – Monreale (katedrális) – Serra della Pizzuta (túra) – Grotta del Garrone (barlang)
7. nap
Zingaro Nemzeti Park (kis túra + fürdés) – San Vito lo Capo – Erice (nézelődés) – Grotta Mangiapane – Monte Cofano (csúcs-túra) – Trápani (sólepárlók, barangolás, vacsora)
KORAI INDULÁS! Zingaro Nemzeti Park (meredek lejtők, tenger felé kinyúló szirtek, eldugott fürdőhelyek – hol homokos, hol kavicsos öblök – jellemzik – no és elképesztő növényvilág!; T11*, +100 m, 5 km) – San Vito lo Capo (Szicília legszebb félszigeténél találjuk a legselymesebb homokot, ahol a “hullámok előadásához” a “hátteret” a partvidék vadregényes hegyei biztosítják…) – Erice (mesekönyvbe illő, fehér kőből épült házak, meredek utcák – a középkor hangulata lengi be a sziget egyik legkedvesebb falucskáját…) – Grotta Mangiapane (a prehisztorikus időktől az 1950-es évek elejéig lakott hatalmas barlang falához házikók “tapadnak” – köztük bóklászva az se nagyon lepne meg, ha hirtelen a rendezői szócsőből ránk szólnának: “Forgatás indul!”…) – Monte Cofano Természetvédelmi Terület (a 659 m magas, impozáns hegy tömbje magányosan emelkedik a Földközi-tenger partján; a szép, késő délutáni fényekben látványos túrát tehetünk a rezervátumban; a vállalkozó szelleműbbeknek a nap megkoronázása a Cofano-csúcs elérése lehet, melyről röviden csak ennyit: “nem kismiska”; a kézhasználat többször is szükséges lesz, míg a végső szakaszon egy kihelyezett kötelet is igénybe kell vennünk, hogy aztán a lapos, füves tetőről Szicília legszebb körpanorámája tárulhasson elénk…; T12***, +420 m, 4 km) – Trápani (megnézzük a közeli tengerpart sólepárló-medencéit és sómalmait, barangolunk egyet a régi halásztelepülés Óvárosában; napnyugta után éttermi vacsorára is lesz lehetőség – megkóstolhatjuk például az errefelé különlegesen finoman elkészített kardhalat is…)
8. nap
Milazzo – Éoli-szigetek: Lipari, Panarea (FAKT. hajózás, fürdés), Strombóli (FAKT. hajózás, vulkántúra)
Milazzo (hajnali indulást követően 2 órás autózással érkezünk meg a kisváros kompkikötőjébe…) – átkelés hajóval Lipari szigetre (a hajóút kb. 50 perces; autónkat Milazzo-ban hagyjunk, a szigeteken töltendő 2 napra csak a legszükségesebbeket visszük magunkkal a túra-hátizsákunkban…) – Éoli- vagy Lipari-szigetek (hiába a teljesen megegyező geológiai múlt, e szigetcsoportban minden sziget más és más… üveges, fekete obszidián és fehérített habkő jellemzik Liparit, a kéntől sárga „holdkrátereiről” mindig Vulcano fog majd eszükbe jutni, míg Strombolit a salak-fekete strandjai és a mély piros, tüzes kitörései miatt nem fogjuk soha többet más szigettel összetéveszteni…) – FAKULTATÍV program: 10-11 órás hajókirándulás gyalogtúrákkal a környező szigetekre (a szállás elfoglalását követőn immár “könnyített” hátizsákkal” szállunk fel egy helyi túraszervező cég közepes méretű – ám nem közepes tempójú – motorcsónakjára…) – Panarea szigete (a lávasziklákba vájódott Calajunco-öbölnél utazásunk egyik legemlékezetesebb fürdőzését vállalhatjuk be, majd a szigetnek nevet adó, hófehér házikókkal teli, csinos falucskát fedezhetjük fel 1 órás szabad program során) – továbbhajózás Strombóli-ra (az újabb “hullámlovaglás” alatt sem fogunk unatkozni: nemcsak a környező kisebb, lakatlan szigetek, hanem a tenger mélyéből itt-ott feltörő, bugyborékoló termálvíz látványa is jó eséllyel magával minket…) – túra Strombóli krátereihez (alapos eligazítást követően helyi vezetőnk nyomában csúcs-túrára indulunk: az aktív – gyakorlatilag megállás nélkül kitörésben lévő – tűzhányó 981 m-en lévő tetejére kapaszkodunk fel egy szerpentinező, ám mégis így is meredek, ösvényen; fent, ahol lenyűgözően közel leszünk a „tűzfészekhez” és az izzó lávafolyásokhoz, bevárjuk a naplementét, majd a csillagok felragyogását is; a visszaúton már vaksötétben gyalogolunk, javarészt “mindenhova bejutó”, szürke, vulkáni hamuban – és persze fejlámpáink fényében…; T13****, +950 m, 12 km) – késő este hajózunk vissza Lipari szigetre – szállásunk 1 éjre Lipari településen lesz, apartmanban
9. nap
Éoli-szigetek: Lipari (kis geológiai túrák + fürdés) és Vulcano (kaldera-túra + iszapfürdőzés) – hajózás Milazzoba – Acireale
Lipari (a szállásunkat adó szigeten délelőtt nem mulasztjuk el felkeresni a tengerpart geológiai érdekességeit; az obszidián kitüremkedések, a habkő-szóródások és a szép strandok (pld. a híres Spiaggia Bianca) mellett pár kedves hegyi falu is “utunkba akadhat) – áthajózás Vulcano-ra (10 perces suhanás egy kis motoroson) – túra a Gran Cratere-hez (Vulcano-n a kikötőből indulunk a 391 m magas kaldera peremére vezető ösvény kiindulópontjához; fent – miután kiszuszogtuk és kiámélkodtuk magunkat – körbesétálhatunk: a peremet követő, kb. 1,5 óra alatt megtehető, hullámzó útvonal mentén kénkiválások, lávaformációk és fumarólák köthetik le érdeklődésünket – no meg a végig pompás panoráma…; T14**, +350 m, 9 km) – (iszap)fürdőzés Vulcano egyik öblében (noha június közepén a tengervizet hőmérséklete már alkalmassá teszi egy “komolyabb” fürdőzésre is, azért a parttól pár méterre lévő, kellemesen meleg – bizonyos helyeken már-már forró – vizű, természetes iszapfürdőt nem szabad kihagyni – ha pedig mindkettőt bevállalod, a “fullos” élmény garantálva; BELÉPŐ!) – visszahajózás Milazzo-ba (kora este egy szárnyashajóval térünk vissza Szicília szigetére) – autózás az Etna lábához, Acireale környékén található szállásunkra, ahol utazásunk utolsó kettő éjjelét töltjük majd
10. nap
Etna-túra (Valle del Bovo, lávabarlangok) – Acireale (fürdés)
KORAI INDULÁS! Etna-túra (ha lehet a hegyeknek személyiségük, úgy a vulkánok minden bizonnyal skizofrének – nekik kettős személyiségük van, a leghíresebb szicíliai ikonnak, az Etnának mindenképp: élete nagyobb részében békésen szunnyad, s hajlamosak vagyunk olyannak látni őt, ahogyan azt a naptárak vagy az utazási irodák prospektusai mutatják: virágos, zöld tájakkal az előterében kecsesen magasba szökő, szép geometriájú magaslatnak, néhanapján azonban kitör és ettől a békés képtől merőben eltérő arculatát mutatja…; olyankor a fölötte tornyosuló felhőből forró hamueső zúdul alá, az oldalán pedig izzó nyelvként olvadt kőzetmassza nyomul feltartóztathatatlanul lefelé….; túránkon 1710 méterről indulva nem nehéz terepen, egy csodás lávabarlangot is bejárva jutunk el közel 3000 m-es magasságba, a főkráter alatti Valle del Bovo peremén lévő egyik kilátóhelyre; T15****, +1200 m, 16 km) – borkóstoló az Etna szőlőinek nedűjéből (a tűzhányó lejtőinek lábánál egy családi pincészetbe látogatunk el…) – Acireale tengerpartja (fürdés)
11. nap
Villa Romana del Casale (római villa) – Caltagirone (barokk épületek, kerámiák) – Catania (nézelődés) – HAZAUTAZÁS
Villa Romana dei Casale (a fényűző római villa hatalmas mozaikjai – kb. 3500 m2-t borítanak (!) – a maguk nemében egyedülállóak az egész világon…; megmaradt épségüket egy sárlavinának köszönhetik, mely a 12. sz.-ban maga alá temette az épületegyüttest; BELÉPŐ!) – Caltagirone (a meredek hegyoldalra épült barokk városka kávézókkal és kerámiaboltokkal szegélyezett, szűk utcáin bóklászunk kicsit…) – Catania (pár órás nézelődés a tengerparti város régi negyedében, majd utazás a közeli repülőtérre) – a túra 19 óra körül a Catania-Fontanarossa reptéren ér véget – HAZAUTAZÁS
A program kezdetéig fennmaradó idő már csak:
Nap
:
Óra
:
Perc
:
Mp